Verottajan ohjeistus klapikaupan verohuojennuksiin ja työhuonevähennykseen
Vaikka määräaikaiset puun myyntitulon veronhuojennukset säädettiin kotimaisen ainespuun tarjonnan lisäämiseksi, ei pykäliin kirjoitettu rajoitteita siitä, millaisesta puusta huojennettua metsätalouden pääomatuloa voisi saada. Eli puukaupan tekoajankohdan ja maksusuoritusten ajoittumisen edellytysten täyttyessä energiappukauppa ja klapikauppa ovat huojennusten piirissä. Jos kuitenkin klapimyynti verotetaan maatalouden tulona (raaka-aineen ostoa myös naapurilta, pakkausta muovisin huoltoasemapakkauksiin jne.), eivät huojennuksen edellytykset ole voimassa.
Omasta metsästä tehdyt klapit siis verohuojennusten piirissä, mutta ostopuista tehdyt klapit eivät. Muistiinpanoissa on varauduttava myyntitositteet/luovutetut määrät selvittämään. Huojennushan edellitty, että kauppasopimus oli tehty 2010 loppuun mennessä.
Työhuonevähennyksessä voidaan soveltaa palkansaajia koskevaa yhtenäistämisohjetta. Huomattavan sivutulon hankkimisen aiheuttamista toimistakuluista voidaan tehdä 180 euron työhuonevähennys; ne metsänomistajat, joilla metsätalous on merkittävä lisätulolähde. Päätoimiset metsätalousyrittäjät voivat käyttää maatilojen työhuonevähennystä, joka on 360 euroa vuodessa.
